فیروزه کوبی

طلاسازی تهران
طلاسازی تهران
26 آوریل 2021
شناخت مروارید و سنگ های دریایی
شناخت مروارید و سنگ های دریایی
28 می 2021

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی

فیروزه کوبی

فیروزه یکی از سنگ های قیمتی می باشد که از عهد باستان در ایران شناخته شده است. از کتیبه بنیاد کاخ داریوش بزرگ در شوش معلوم می گردد که در آن تاریخ فیروزه، احسایین نامیده می شده و از خوارزم برای زینت آلات کاخ آورده شده بود. فیروزه پارسی با کیفیت ترین فیروزه در جهان است که در اروپا برای تعریف کیفیت فیروزه کوبی ، فیروزه پارسی را مثال می زنند و ملاک قرار می دهند. در کشور ایتالیا از فیروزه آبی و صاف که به «گوهر آبی» معروف است به عنوان جواهری گران قیمت استفاده می شده و در فیروزه کوبی گردنبند ملکه مصر هم از فیروزه ای که از شبه جزیره سینا (حدود 4000 سال پیش) به دست می آمده استفاده شده است.

به صورت کلی هنر فیروزه کوبی به صنایع دستی اطلاق می شود که قطعات فیروزه به صورت موزاییک بر روی سطوحی چون برنج، طلا، مس و … در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

فیروزه کوبی ظروف و زیورآلات

فیروزه کوبی با توجه به اینکه هنر بسیار زیبایی است و کمتر شخصی وجود دارد که در یک فروشگاه صنایع دستی محو ظروف فیروزه کوب نشده باشد، اما فیروزه کوبی به نسبت سایر هنرهای دستی چون میناکاری و خاتم کاری دارای سابقه طولانی نمی باشد. بسیاری از افراد پیدایش فیروزه کوبی را از مشهد دانسته اند که کم کم فیروزه کوبی به استان های دیگر چون شیراز و اصفهان گسترش یافته است.

فیروزه کوبی یکی از آثارهنری و صنایع دستی بی نظیری است که از اجداد و نیاکانمان هنر فیروزه کوبی نسل به نسل منتقل و بر جای مانده است. صنایع دستی هر سرزمین و دیاری نماد فرهنگ و تمدن کهن و اصیل آن دیار است. فیروزه کوبی حاصل دسترنج اساتید ماهر و زحمتکش ایرانی است که قدمت فیروزه کوبی ریشه در یک قرن پیش دارد. فیروزه کوبی را می توان آرایش و چینش سنگ های فیروزه به حالت موزاییک مانند بر سطح سایر وسایل مثلا ظروف و یا زیورآلات و …تعریف کرد. هرچه فاصله بین سنگ ها کمتر یعنی تعداد سنگ های فیروزه بیشتر و محصول پرکارتر باشد ارزش مادی و معنوی فیروزه کوبی، بیشتر است.

فیروزه کوب یک فرآورده زیروآلاتی و یا ظروفی عبارت از شیئی است مسی، برنجی، نقره ای، ورشو ای و یا برنزی که ذرات و قطعات ریز سنگ فیروزه بر قسمت هایی از سطوح فیروزه کوبی به فرم موزائیک در کنار هم نشانده شده و به این ترتیب جلوه ای خاص به فیروزه کوبی بخشیده شود.

دیدگاه ها بسته شده است